نقش کسب وکارهای دانش بنیان در توسعه اقتصاد - پژوهشگران دنیای کسب و کار
87
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-87,single-format-standard,,qode-title-hidden,qode_grid_1200,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-16.7,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive

نقش کسب وکارهای دانش بنیان در توسعه اقتصاد

کارآفرین کیست؟

امروزه یکی از راهبردهای اساسی برای توسعه اقتصادی کشورها و دستیابی به توسعه پایدار ، توسعه کارآفرینی در بعد فردی و سازمانی است. برای این امر مهم، بسترسازی لازم می باشد که یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آن شناخت و توسعه فرهنگ کارآفرینی است. کارآفرینان ویژگی‌های مشخصی دارند که بسیاری از آنها اکتسابی بوده لذا رواج روحیه کارآفرینی در میان افراد جامعه ضروری میباشد. لازمه این ، شناسایی و تبیین خصوصیات مثبت کارآفرینی است. بیوگرافی کارآفرینان مشهور نقش زیادی را در اذهان جامعه بازی می کنند. نتایج فعالیت کارآفرینان بهبود کیفیت زندگى در جامعه ، افزایش بهره‌وری، بهبود بهداشت و سلامتى و ارتقاء ارتباطات می باشد. در ادامه درباره نقش کارآفرینان بر اقتصاد ،اهمیت فرهنگ کارآفرینی در دنیای کسب و کار و ویژگی‌ و خصوصیات اصلی افراد کارآفرین توضیح داده می شود.

مقدمه
دنیای امروز با سرعت زیادی در مسیر تغییر و پیشرفت قدم بر می‌دارد. اگر در گذشته نه چندان دور، دارایی افراد با شاخص‌های سخت‌افزاری و دارایی‌ مشهود سنجیده می‌شد ولی امروزه نوآوری، ابداع و مالکیت معنوی، برند، پتنت و … هستند که سرمایه اصلی افراد شناخته می‌شوند. براساس تحقیقات در دنیای امروز صاحبان دانش و کارآفرینان ثروتمندترین افراد جهان هستند.کارآفرینان‌ با تشخیص‌ فرصت‌ها و موقعیت‌ها و استفاده به موقع از آنها، باعث تغییر در اقتصاد و تحولات‌ اجتماعی‌ می‌شوند.
کارآفرینی به عنوان نماد پیشرفت در عصر مدرن در دنیای امروز تلقی می شود و هم ردیف با واژه موفقیت آورده می شود. واژه کارآفرینی به اشخاصی که اراده، خلاقیت، پایداری و موفقیتشان، آنها را به رهبران مجموعه تحت مدیریتشان تبدیل می‌کند ، گفته می شود.

امکان دسته بندی کارآفرینی  به فردی، سازمانی و اجتماعی وجود دارد .

پاسخ  دادن به سؤالات زیر به فهم بهتر موضوع کمک می نماید:
چه کسی کارآفرینی می‌کند؟ کار آفرین چه ویژگی‌هایی دارد؟ انگیزه اصل ی کارآفرینی چیست؟ رویکرد رفتاری کار افرین چگونه می باشد؟ کارآفرین چه راهبردهایی دارد ؟ کارآفرینی درچه شرایط زمانی و مکانی شکل می‌گیرد؟ هنجارهای غالب بر یک محیط کارآفرینانه چیست؟

کارآفرین  از نظر دانشمندان این حوزه به چه کسی گفته می شود؟
در گذشته تصور بر این بود که برای کارآفرین شدن به خصوصیات خاصی نیاز می باشد.  سابقه مفهوم کارآفرینی به سه قرن پیش برمی‌گردد. اما تعریف واژه‌ کارآفرینی چیست و کارآفرین به چه کسی گفته می‌شود؟
تا امروز تعریف مشخص و مقبول عامه برای این واژه مطرح نشده ولی از نظر زمانی، درابتدا فردی به نام کانتیلون ، به‌طور خلاصه کارآفرین را در سیر تاریخی‌ و روند تکاملش چنین تعریف می کند:
• کارآفرین‌ ابزار تولید را به‌ منظور ترکیب‌ آنها برای‌ تولید محصولات‌ قابل‌ عرضه‌ به‌ بازار، ارائه ‌می‌کند. (R. Cantillon، ۱۷۳۰)
• کارآفرین‌ عاملی‌ است‌ که‌ مسئولیت‌ ارزش‌ تولیدات‌، برگشت سرمایه اولیه، دستمزدها، بهره‌ و هزینه اجاره  و همچنین‌ سود حاصل‌ را بر عهده‌ می‌گیرد. Jean Baptiste Say)، ۱۸۰۳)
• کارآفرین‌ مدیر، سرپرست‌ و هماهنگ ‌کننده ‌فعالیت‌های‌ تولید ، برنامه‌ریز، نوآور و تصمیم‌گیرنده‌ نهایی‌ در یک‌ شرکت‌ تولیدی‌ می باشد. (F.Redlich، ۱۹۵۸)
• دید گاه اصلی‌ کارآفرینی‌، شناسایی‌ و بهره‌برداری‌ مناسب برای‌ گسترش‌ شرکت‌های‌ کوچک‌تر است. (E.Penrose، ۱۹۶۸)
•  کارآفرین‌ تمایل به قبول وتحمل ریسک دارد و در ضمن ابزار تولیدی‌ و اعتباری‌ را ترکیب می کند تا به‌ سود یا اهداف‌ دیگری ‌مانند قدرت‌ و احترام‌ اجتماعی‌ دست‌ می یابد. (G.Eddy & K.Olm، ۱۹۸۵)
• کارآفرینی‌ توانائی خلق‌ بینش های ‌ارزشمند از هیچ‌ است‌. کارآفرینی‌ فرآیند ایجاد و دستیابی‌ به‌ فرصت‌ها و دنبال‌ کردن‌ آنها بدون‌ توجه‌ به ‌منابعی‌ است‌ که‌ در حال‌ حاضر موجودند‌. کارآفرینی‌ شامل‌، خلق‌ و توزیع‌ ارزش‌ و منافع‌ بین‌ افراد، گروه‌ها، سازمان‌ها و جامعه‌ است. (J.Timmons، ۱۹۹۰)
• کارآفرینان‌ ‌نوآور، با افکاری‌ متمرکز و به‌ دنبال‌ کسب‌ موفقیت‌ و مایل‌ به‌ استفاده‌ از میان‌برها هستند وکمتر مطابق‌ کتاب‌ کار می‌کنند و در نظام‌ اقتصادی‌، شرکت‌هایی‌ نوآور، سودآور و با رشدی‌ سریع‌ را ایجاد می‌نمایند. (D.Mckeran & E.Flannigan، 1996)
در مجموع کارآفرین کسی است که کسب و کاری را همراه با ریسک و در شرایط عدم اطمینان برای دستیابی به هدفی به منظور کسب سود و یا رشد از طریق فرصت‌های قابل توجه و فراهم کردن منابع لازم برای تبدیل کردن سرمایه به یک محصول یا خدمت راه‌اندازی می‌کند.

ویژگی‌های‌ کارآفرینان‌ چه می باشد؟
برای تبدیل شدن به کارآفرین به ویژگی‌های خیلی خاص نیاز نیست، ولی داشتن برخی ویژگی‌ها طی کردن مسیر را آسان

می‌کند. محققین با بررسی‌ کارآفرینان حوزه‌های مختلف به این نتیجه رسیده‌اند که یک سری از ویژگی‌های مشترک بین اکثر کارآفرینان وجود دارد که هر شخصی و در هر رده سنی و اجتماعی می‌تواند بخشی از این خصوصیات را داشته باشد. از طرفی، هر کارآفرینی با نسبت مشخصی از این ویژگی‌ها برخوردار نمی باشد و برای رسیدن به موفقیت در هر زمینه خاص نیز به یک نسبت به این ویژگی‌ها نیاز ندارد. در واقع طیف گسترده‌ای از خصوصیات در این افراد وجود دارد که این موضوع خود یکی از دلایلی است که رسیدن به یک تعریف واحد از کارآفرینی را دشوار می‌کند.

مهم‌ترین ویژگی‌های افراد کارآفرین:

1- مسئولیت‌ پذیری و استقلال‌ طلبی

2- ریسک‌ پذیری متعادل ،معقول و حساب شده

3-بهره گیری از تجربیات و شناسائی فرصت های موجود

4- داشتن اعتماد به نفس

5-داشتن اطمینان از موفقیت نهايی

6-خوش بین بودن

7-نگرش مثبت به مشکلات

8- تلاش و پشتکار بیش از حد برای رسیدن به موفقیت

9- آینده‌نگری

10- مهارت در سازماندهی

11- توجه به ارزش‌هایی بیش از پول

12- انگیزه درونی بالا

13- تعهد بالا

14- صبوری

15- انعطاف‌ پذیری در سازگاری و تطابق با نیازهای متغیر مشتریان

صفاتی مانند سخت‌کوشی، کنجکاوی و اشتیاق به آموختن، برقراری روابط اجتماعی، خلاقیت و فرصت‌گرایی از دیگر واژه‌هایی است که به‌عنوان صفت‌های کارآفرین مطرح می‌شوند.

انگیزه‌های افراد کارآفرین بطور خلاصه
1-کارآفرینان از کسب موفقیت شاد می‌شوند.

2-کار خود را به نحو احسن انجام  می دهند.

3-تمایل به پیشی گرفتن از موفقیت‌های گذشته، موجب شادی و احساس رضایت کارآفرینان می شود.

4-کارآفرینان به فعالیت خود تنها به چشم منبع درآمد و ثروت نگاه نمی‌کنند.

5-احساس امنیت، استقلال، تنوع کار‌ها و علایق نیز در یک کسب و کار، موردنظر کارآفرینان است.

6-سطح درآمد بالاتر نیز در کنار این عوامل موجب رغبت بیشتر به مقوله کارآفرینی است.

No Comments

Post A Comment