چگونه در اولین برخورد افراد را بشناسیم ؟

چگونه در اولین برخورد افراد را بشناسیم ؟

چگونه در اولین برخورد افراد را بشناسیم ؟

اولین واکنش رفتاری در اولین برخورد :زمانی که افراد برای اولین بار یکدیگر را ملاقات میکنند نحوه ی برخورد آنها فرق می کند . بعضی ها سعی دارند بیشتر از روی رفتارهای ظاهری و طرز صحبت کردن همدیگر را بشناسند و برخی دیگر با حرکات دست فراوان صحبت می کنند که این می تواند از روی استرس یا بالعکس اعتماد به نفس بالا باشد که دوست دارند خود را در ذهن طرف مقابل به خوبی بگنجانند .

نکته جالبی که وجود دارد این است که شما میتوانید در کمتر از 10ثانیه در اولین دیدار با هرکسی، متوجه چند ویژگی مهم شخصیتی او شوید . ممکن است کمی ناعادلانه به نظر برسد، ولی همینطور است . در اولین ملاقات تقریبا 80 دصد اصل شخصیت آن شخص را درک می کنید و اینجاست که باید به غریزه خود اعتماد کنید . هر کدام از ما غریزه ای با قدرت تشخیص بالایی داریم که از نحوه کار آن مطلع نیستیم ولی علائم حسی آن را درک میکنیم . مثلا: وقتی که بی دلیل نسبت به یک محیط ، افراد ، انجام دادن کاری و… احساسات متفاوتی داریم . دراین باره روانشناسان زیادی تحقیق کرده اند و نتایج خوبی بدست آورده اند . به عنوان مثال گوین دبکر (Gavin DE Becker) روانشناسی که با انجام تحقیقات گسترده خود در کتابی به نام هدیه ترس شرح داده که چگونه احساس ترس شما به طور غریزی میتواند از شما در مقابل خطرات محافظت کند . همچنین مالکوم گلدول، روانشناس و روزنامه نگار مشهور از تاثیر برخورد اول تحقیقاتی انجام داده و این تحقیقات را در کتاب (در یک چشم به هم زدن) جمع آوری کرده است که این کتاب از زمان انتشار تا به حال، جز10کتاب پرطرفدار و پرفروش مجله نیویورک تایمز است . او معتقد است ما در برخورد اول در 8ثانیه اول نسبت به طرف مقابل یک سری باورها و احساس هایی داریم که در اکثر مواقع به احتمال 80درصد درست است و میتوانیم به آنها اعتماد کنیم .

شناخت شخصیت در 8ثانیه ابتدایی از نظر مالکوم:

1-اعتماد؛ابتدایی ترین و قدرتمندترین نشانه است . اکثر افراد یک ثانیه اول در آشنایی با شما قادرند به قابل اعتماد یا غیرقابل اعتماد بودنتان پی ببرند .

2-استاندارد؛در تحقیقاتی از دانشگاه پرینستون روشن شد مردم به افرادی که پوشاک مارک دار میپوشند پیشنهادهای باارزشی میدهند . نتیجه اینکه طرز لباس پوشیدن شما نسبت مستقیمی با میزان موفقیت شما دارد همچنین تحقیقات نشان داده است که نحوه لباس پوشیدن شما نقش بسزایی در جلوه دادن موفقیت مالی، اعتبارشخصیتی، اعتماد، هوش ، ذکاوت و صلاحیت شما در استخدام دارد .

3-هوش؛تحقیقات انجام شده در دانشگاه لویالا مریمانت توسط نورا مورفی نشان داده که اگر هنگام بحث و گفتگو به چشمان شخص مقابل نگاه کنید فرد باهوشی به نظر میرسید .

4-مصمم بودن؛تحقیقات نشان داده افراد کچل مصمم تراند. گفته شده مدیرانی که کچل هستند و موهای کوتاهی دارند، قاطع تر و قدرتمند تر از آن دسته مدیرانی هستند که موهای بلند دارند .

5-موفق بودن؛برای اینکه موفق به نظر برسید لباسهای رسمی و سایز خود بپوشید . افراد با لباسهای منظم و رسمی از نظر مردم در کار قابل اعتماد هستند .

6-ترفیع؛طبق تحقیقات صورت گرفته، بیان شده اگر میخواهید سریع تعالی یابید و حقوق بیشتری بگیرید نسبت به بقیه کارمندان مرتب تر و رسمی تر لباس بپوشید .

7-ماجراجویی؛افراد علاوه بر ظاهرتان از نوع رفتارتان هم نتیجه میگیرند . حتی از نوع راه رفتن ! در تحقیقاتی مشخص شد که افرادی که نرم راه میروند، افرادی ماجراجو و متجسسی هستند و افرادی که محکم و دقیق راه میروند افراد درونگرا هستند .

وقت شناسی نیز در ارتباط با دیگران اهمیت زیادی دارد و از رفتارهای مهم است ، اگر افراد در قرارهای  ملاقات خود دیر برسند به گونه ای بد قولی کرده ، و تاثیر منفی بجای می گذارند اما افرادی که سروقت میرسند می توان گفت وقت شناس اند و دارای انگیزه هستند و برای شخصیت طرف مقابل ارزش قائل اند . یکی از رفتارهای ناپسند در اولین برخورد جویدن ناخن و ور رفتن با موها است که گفته شده از خصوصیات افرادی است که استرس داشته و در آرامش نیستند . همچنین گاهی می توان شخصیت افراد را از نوع دست خط آنها تشخیص داد که دست خط ریز و کوچک را به افراد درون گرا و دست خط درشت را به افراد مردم محور اختصاص داده اند . نکته ی جالب اینکه گفته شده افرادی که دست خط آنها به سمت چپ شیب دارد افرادی مهربان و احساساتی هستند و دست خط صاف نشانه ی عملگرایی است . همچنین از چک کردن گوشی به خوبی یاد نکرده اند و گفته شده افرادی که مدام گوشی خود را چک می کنند (شبکه های اجتماعی،فضای مجازی) افرادی هستند که در مسائل عاطفی ثبات ندارند وحال و هوای آنها مدام تغییر می کند .برقرار نکردن تماس چشمی را میتوان گفت شخص اعتماد به نفس کافی ندارد یا فردی خجالتی است . از طرفی افرادی که ارتباط چشمی برقرار می کنند دارای اعتماد به نفس هستند واهمه ای ندارند و در روابط خود اجتماعی تر هستند .

 تفاوت افراد درون گرا و برون گرا؛

درونگرایی؛  به معنی معاشرت نکردن و بیزار بودن از روابط اجتماعی نیست بلکه این افراد از معاشرت کردن لذت میبرند ولی تا وقتی که معنا دار باشد . تامین انرژی آنها درونی است و در معاشرت کردن انرژی زیادی از دست میدهند و برای جبران آن باید با خودشان خلوت کنند . افراد درون گرا آمادگی زیادی برای خودداری و تسلط بر نفس خود نشان میدهند و بیشتر وقت خود را به مطالعه و فعالیت های ذهنی انفرادی میگذرانند .

*این افراد اغلب شب ها به جای حضور در مراسم ها و یا … سعی میکنند در خانه بمانند .

*بیشتر کارها و فعالیتهای آرام مثل نوشتن، مطالعه، باغبانی، نقاشی و بازی را میپسندند و لذت میبرند .

*بیشترین کارهایشان را خودشان به تنهایی انجام میدهند .

*از معامله و دادوستد های غیرضروری خودداری می کنند .

برون گرایی؛ رفتاری است که با دید عینی و خارجی مشخص شده است . افراد برون گرا آمادگی کمتری دارند بر تسلط بر نفس خود . آنها اغلب نسبت به افراد درون گرا اعتماد به نفس بالاتری دارند و فعالیتهای گروهی را ترجیح میدهند .

*این افراد در جمع ها و گروه های بزرگ بهتر میدرخشند .

*دوست های زیادی دارند و محافل اجتماعی خود را وسیع میکنند .

*ترجیح آنها این است درباره مشکلات صحبت کنند .

*به تنهایی علاقه ندارند .

*از اینکه در مرکز توجه دیگران باشند لذت میبرند .

*سریع تصمیم میگیرند .

No Comments

Post A Comment